Slovník Technických pojmov

Na našich stránkach sa stretnete s technickými pojmami, ktoré Vám nemusia byť blízke. Aby ste im správne porozumeli, ponúkame Vám tu prehľad tých najpoužívanejších s vysvetlením.

 
ABS hrana
Hrana nábytku z plastu ABS (akrylonitril - butadién - styrén) v hrúbkach 0,5 až 2 mm. Vďaka výborným fyzikálno-mechanickým vlastnostiam je obzvlášť vhodná pre kúpeľňový nábytok, kde nahradzuje bežné papierové hrany.
 
PUR lepidlo
Tavné lepidlo na báze polyuretánu s vynikajúcou odolnosťou voči vode a teplotnou stálosťou. K odlepovaniu ABS hrán nedochádza ani pri zvýšenej vlhkosti a preto je PUR lepidlo obzvlášť vhodné pre kúpeľňový nábytok.
 
PUR farby
Farby na báze polyuretánu. Sú odolné voči vode, oteru a mechanickému poškodeniu, umožňujú vyleštenie do vysokého lesku vo všetkých farebných odtieňoch. Obzvlášť vhodný druh farby pre kúpeľňový nábytok.
 
Vysoký lesk
Povrchová úprava čelných plôch kúpeľňového nábytku. Vysokého lesku dosiahneme postupným viacnásobným nástrekom PUR farby. Medzi jednotlivými nástrekmi sa vykonáva starostlivá brúsenie stále jemnejšími brusnými papiermi. Posledný nástrek je leštený špeciálnymi leštiacimi pastami.
 
IP Protection
Označení stupňa ochrany svietidla pred vniknutím pevných telies (prachu) a vody. Inštalácia svietidiel v kúpeľni podľa stupňa IP a národných predpisov príslušnej zeme. Inštaláciu musí vždy vykonávať oprávnená (spôsobilá) osoba.
 
Korpusový lis
Pneumatické lisovací zariadenie, ktoré vďaka preddefinovaným horným a bočným prítlakom a času lisovania dokonalo a pravouhlo zlisuje korpusy kúpeľňového nábytku. INTEDOOR dodáva kúpeľňový nábytok zmontovaný, zákazník si nemusí nábytok skladať sám a má istotu perfektného pasovania a teda dlhšej životnosti nábytku.
 
Umelý mramor (tiež liaty mramor, liaty kameň)
Materiál, ktorý sa skladá zo zmesi mletého vápenca rôznych zrnitostí, prípadne sklárskeho piesku a spojovacieho materiálu. Vrchnú vrstvu tvorí tzv. živicový gelcoat. Umývadlá z umelého mramoru sú z hľadiska úžitkových hodnôt, ako je trvanlivosť, stálofarebnosť, nasiakavosť a údržba plne zrovnateľné s umývadlami keramickými. V rade zemí je používanie umývadiel z umelého mramoru rovnako časté alebo častejšie než používanie umývadiel keramických.
Pozor: Nezameňovať umelý mramor s ľahkými akrylátovými sanitárnymi výrobkami (vaničky, umývadla atď.)
 
 
MDF
Drevovláknité dosky rôznych hrúbok spájané syntetickým lepidlom za vysokej teploty a tlaku. Hladký povrch, pevné hrany, homogénnosť a výborná obrábateľnosť patria k skvelým vlastnostiam tohto materiálu a predurčujú ho k použitiu v nábytkárskej výrobe. Materiál je veľmi vhodný pre povrchovou úpravu lakovaním, morením, fóliovaním, dyhovaním, laminovaním apod. V prípade kúpeľňového nábytku je MDF materiál používaný predovšetkým pre čelné plochy.
 
Lamino (LTD)
Drevotrieskové dosky rôznych hrúbok, ktorých povrch je vybavený dekoratívnou lamino vrstvou. Z dôvodu malej vnútornej hustoty je materiál nevhodný pre opracovanie do plochy a následnej povrchové úpravy. U kúpeľňového nábytku je predovšetkým používaný, ako materiál na korpusy skriniek.